Skip to content

Ο Πάρις Σμέταου εκπροσωπεί την Ελλάδα στο παγκόσμιο κύπελλο FIS Junior, στην Val d΄Isère

Φέτος ο μαθητής της 8α Πάρις Σμέταου διακρίθηκε στους διεθνείς αγώνες χιονοδρομίας LaScaraFIS για το παιδικό κύπελλο, που διεξήχθησαν από 4 έως 7 Απριλίου στη Vald΄Isère, στο Λευκό Όρος της Γαλλίας.
Οι αγώνες LaScara πραγματοποιούνται από το 1980 και κατατάσσονται στους σημαντικότερους αγώνες χιονοδρομίας για παιδιά και νέους των κατηγοριών U-14 και U-16.Συνήθως συμμετέχουν περίπου 1000 αθλήτριες και αθλητές από την Ευρώπη, τη Βόρεια Αμερική και την Ασία. Παγκόσμιοι πρωταθλητές και Ολυμπιονίκες, όπως ο FelixNeureuther,αναδείχθηκαν στους αγώνες αυτούς.
Ο Πάρις εκπροσώπησε την ελληνική ομάδα. Ο καιρός έδειξε το καλύτερό του πρόσωπο, ο ήλιος έλαμπε κάθε μέρα και οι συνθήκες του χιονιού ήταν οι καλύτερες δυνατές σ΄ αυτό το μαγευτικό ορεινό τοπίο. Φυσικά υπήρξαν και events, όπως η παρέλαση των εθνικών αποστολών, που πέρασε από το κέντρο της πόλης Vald΄Isère, καθώς και η φωτογράφηση με τον παγκόσμιο πρωταθλητή οδήγησης VictorMuffat-Jeandet.
Η πίστα ήταν δύσκολη, με πολλές εναλλαγές στο ρυθμό. Παρ΄ όλα αυτά ο Πάρις τα έβγαλε πέρα τόσο καλά, ώστε ανάμεσα σε 80 συμμετοχές από περισσότερα από 40 κράτη πήρε την 41η θέση στην κατηγορία U-14 στο σλάλομ.